پروژه کفپوش اپوکسی

برای اجرای کفپوش اپوکسی زیرسازی نقش بسیار مهمی در کیفیت آن دارد و این نوع کفپوش در این مسئله بسیار حساس است. در هنگام اجرا کفپوش اپوکسی مشخص کردن هدف کار و اینکه بدانیم چه کاری باید انجام دهیم بسیار مهم است به همین دلیل سطح کار باید بدون چربی و عاری از هرگونه روغن و حلال و رطوبت باشد .اگر این پوشش روی سطح روغنی اجرا شود چسبندگی کاهش می یابد و به صورت ورقه ای جدا می شود و هنگاهی که سطح مرطوب باشد به دلیل اینکه یک لایه غیرقابل نفوذ روی سطح اجرا می شود باعث میشود بعد از اجرا تاول بزند به همین دلیل ما همیشه از پرسنل باتجربه و کارآمد استفاده میکنیم تا کاملا به هدف مشخص شده برسیم .

مراحل اجرا کفپوش اپوکسی با روکش پلی یوریای سرد

در این پروژه در مرحله اول سطح را عاری از هرگونه چربی و روغن و رطوبت کردیم به این صورت که با دستگاه رطوبت سنج ، رطوبت بتن مشخص شد و با یکسری وسایل گرمایشی ، رطوبت بتن را به زیر 4% رساندیم و بعد سطح کار را تمیز کردیم سپس سطح کار را ساب صنعتی زدیم و بتن های سست را از سطح کار جدا کردیم با این کار بتن هایی که باقی ماندند بتن محکم و قوی هستند که می توانیم روی آن پوشش اپوکسی را اعمال کنیم.
بعد از ساب زدن سطح مورد نظر مرحله خیلی مهمتر این است که سطح مورد نظر عاری از هرگونه گرد و خاک شود چون همین گرد وخاک باعث می شود که چسبندگی کم شود و کیفیت کاهش پیدا کند .در این مرحله درزهای بین بتن را با جارو خالی کردیم و داخل آن را با همان پرایمری که روی سطح کار استفاده کردیم پر نمودیم که چسبندگی زیاد شود .

بعد ازانجام مراحل گفته شده از پرایمر بتن استفاده کردیم .این پرایمربین بتن و لایه های روی آن که بعدا اضافه می کنیم چسبندگی قوی ایجاد می کند .نکته مهم این است که فرقی نمی کند از کفپوش اپوکسی استفاده کنید یا پلی یوریا یا پلی یوریای سرد.
این مرحله مهمترین لایه کفپوش است چون لایه های بعدی روی این سطح قرار می گیرند و این لایه چسبندگی ایجاد می کند.برای اینکه در مرحله قبل ما سطح مورد نظر را ساب صنعتی زدیم و بتن های سست کنده شد سطح ما دارای درز و ترک شد و به همین خاطر ما از یک لایه کفپوش اپوکسی که اصطلاحا اپوکسی زیرسازی گفته می شود استفاده کردیم.
اپوکسی زیرسازی را با سیلیس مخلوط می کنیم و توسط کارتک روی سطح اجرا می کنیم و این کار باعث می شود یکسری از درزها پر شود و بعد از این کار بلافاصله بتونه کاری می کنیم تا درزها و ترک های باقی مانده پر شود .
تا اینجای کار سطح را تقریبا یکنواخت کردیم اما هنوز کار تمام نشده است. برای اینکه بتوانیم سطح صافی داشته باشیم باید مرحله قبل را دو بار دیگر انجام دهیم البته نیازی به بتونه کاری نیست چون همه درزها و ترک ها در همان دفعه اول با بتونه کامل گرفته شد.

بعد از انجام مراحل بالا سطح یکنواختی داریم اما یک مرحله ساب نرم زدیم تا برآمدگی هایی که با چشم دیده نمی شوند کاملا صاف شوند و بعد از آن گرد و خاک های ایجاد شده را کاملا تمیز کرده و مرحله بعد را اجرا کردیم .
در این مرحله به دلیل ایجاد خش های خیلی ریز به اندازه 100 میکرون یک لایه از جنس روکش استفاده کردیم که به اصطلاح لایه پوسته پیازی یا بتونه نازک گفته می شود . این لایه چسبندگی بین لایه ای ایجاد می کند.


سطح ما به مرحله ای رسیده که می توانیم لایه آخر را کار کنیم.در اکثر کارگاهها در لایه آخر از اپوکسی استفاده نمی شود و از محصول جدیدتر به اسم پلی یوریای سرد استفاده می کنند. پلی یوریا به دلیل داشتن الانگیشن بالا در برابر ضربه مقاومت بیشتری دارد و کاملا آبند می شود و به همین دلیل ترک نمیخورد یعنی اگر بتن و لایه اپوکسی که اجرا کردیم ترک بخورد غیرممکن است لایه رویی ترک بخورد و دچار مشکل شود.
پلی یوریای سرد دارای خواص زیادی است از جمله در برابر رطوبت ، مواد شیمیایی ، بنزین ، روغن و مواد شیمیایی مقاوم است.این پروژه در واقع یک پارکینگ بود و رمپ موجود در این پارکینگ را به صورت اپوکسی با گروت دونه درشت کارکردیم و این باعث شد سطح زبر شود و لغزنده نباشد و ماشین ها در فصل سرد سال دچار لغزش نشوند و زیرسازی های انجام شده از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری می کند.

نام پروژه:پروژه شرکت حرکت بلبرینگ شهرک صنعتی شمس آباد جاده قم

مدت زمان اجرا پروژه : یک ماه کاری