عایق پشم شیشه

پشم شیشه یا فایبر گلاس (fiberglass insulation - Glass wool) مادهای است مرکب از الیاف بسیار نازک شیشه که در موارد گوناگون از جمله به عنوان عایق مورد استفاده است.
پشم شیشه از قدیمی ترین و پرمصرف ترین انواع عایق های حرارتی است و سابقه تولید آن در داخل کشور به حدود چهل سال قبل می رسد . این نوع عایق در واقع نوعی پشم معدنی است که از مذاب شیشه به دست می آید و ظاهر آن به صورت الیاف انعطاف پذیر شیشه است.
پشم شیشه از ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف ریز تولید می شود. این الیاف را به صورت رول یا پانل در آورده و برای مصرف به بازار عرضه می شوند. پشم شیشه در مقابل آتش مقاوم بوده که یکی از ویژگی های بسیار خوب آن می باشد و این عایق انواع و کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

کاربردهای پشم شیشه

-استفاده در محصولاتی که نیاز به عایق حرارتی دارند.
-استفاده در محصولاتی که احتیاج به مقاومت در برابر خوردگی دارند.
-ساخت لوله ها با مشخصات مختلف از نطر مکانیکی و هیدرولیکی برای انتقال سیالات.
-کاربرد در بیشتر پروژه های بزرگ مانند:
خطوط انتقال نفت،
خطوط فرآیندصنایع و پتروشیمی،
انتقال آب و فاضلاب شهری ،
ایجاد تونلهای شهری،
-استفاده در ورق سازی و ساخت قطعات صنعتی.

www.ipp-co.com

ویژگی های پشم شیشه


ضخامت استاندارد الیاف آن بین 3.2 الی 6.4 میکرون است . این موضوع باعث نرمی پشم شیشه و افزایش زمان حفظ خواص ارتجاعی و کاهش میزان ریزش ذرات آن می شود .

پشم شیشه از انواع عایق های حرارتی سلول باز است و می تواند رطوبت محیط را جذب نماید و در مجاورت با بخار آب (خصوصا در سطوح گرم ) تولید اسید سیلیسیک نماید . لذا اگر محافظت از آن به نحو مطلوب انجام نشود ، باکتریها و قارچها در بین الیاف آن رشد می کنند .
الیاف پشم شیشه سوزنی شکل بوده و تماس آنها با پوست باعث خراشیدگی می شود . اگر این الیاف وارد ریه شوند خارج نمی شوند و استمرار تنفس ذرات معلق آن می تواند باعث ایجاد بیماریهای تنفسی و پوستی شود.

حداکثر تحمل حرارتی پشم شیشه 550 درجه سانتیگراد است . در توسعه آتش سوزی بی اثر بوده و در مجاورت حریق گازهای سمی تولید نمی کند.
اخیرا پشم شیشه های جدیدی تولید شده است که از ترکیب مذاب دو نوع شیشه بدست می آید که تحریک پوستی آن کمتر است و نیازی به چسباننده شیمیایی برای چسباندن الیاف به هم ندارد.