پلی یوریا
اجرای پلی یوریا

پلی یوریا

پلی یوریا چیست

پوشش پلی یوریا polyurea الاستومر است که از محصول واکنش یک جزء ایزوسیانات و یک جزء ترکیب رزین مشتق شده است. ایزوسیانات می تواند در طبیعت به صورت بودار یا چربی دار یافت شود. ایزوسیانات می تواند منومر، پلیمر، و یا هر نوع دیگر از واکنش ایزوسیانات، شبه پری پلیمر و یا یک پری پلیمر.پری پلیمر، یا شبه پری پلیمر، می تواند از رزین های پلیمری، یا یک رزین پلیمری هیدروکسیل خاتمه ساخته شده است.

فرمولاسیون پلی یوریا

پلی یوریا معمولی شامل ترکیب شیمیایی چند عنصر میباشد. قسمت A مایعی چسبناک و تیره رنگ به نام ایزوسیانات (Isocyanate) است. قسمت B معمولاً مخلوط رزین آمین (Polyamine) نامیده میشود. هنگامی که مایعات کاملاً با یکدیگر مخلوط شده، آنها را در یک واکنش شیمیایی فوری وارد میکنند که چسبناک و در نهایت جامد میشود. این واکنش بسیار سریع است و بهطور معمول در عرض چند ثانیه خشک میشود. عمل نهایی معمولاً تا ۲۴–۴۸ ساعت طول میکشد، با این حال ممکن است بسته به فرمول و ویژگیهای مخلوط خاص این طولانی یا کوتان شدن این زمانها متفاوت شود. استفاده از انواع مختلف یا حجمهای مختلف، از ایزوسیانات، پلی، یا آمین پلی استر، extendersهای زنجیره ای و دیگر مواد افزودنی میتواند اثر قابل توجهی بر روی خواص فیزیکی و ویژگیهای نهایی پوشش پلی یوریا بگذارد.

کاربرد پلی یوریا

یکی از کاربرد های پلی یوریا برای آب بندی و تعمیر استخرها استفاده می شود و همچنین می توان از هدر رفتن آب جلوگیری کرد. روش کار به این صورت است که در داخل کانال های آب ، لایه ای یکپارچه و بدون اتصال و ترک و نفوذ ناپذیر استفاده می شود از تکنولوژی عایق پلی یوریا در صنعت ساختمان بسیار استفاده می شود . که از جمله موارد کاربرد آن برای پشت بام های خانه ها ، بالکن ها، دیواره های زیر کار و دیواره هواکش ها و سقف خانه ها است. یکی از ویژگی های پلی یوریا خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری بالای آن است و در مقابل تر ک خوردگی سطحی که بعد از ساخت و ساز ساختمان ها به وجود می آید مقاومت و از نفوذ رطوبت جلوگیری می کند.ازدیگر موارد پلی یوریا در ساختار شهری به عنوان عایق رطوبتی برای دیواره های پل ها و تونل ها و فاضلاب های شهری و همچنین آب نماهای شهری استفاده می شود . و همچنین از عایق پلی یوریا در صنعت نفت و گاز و یخچال های صنعتی و صنایع نظامی استفاده می شود .

منابع:

تعریف پلی یوریا از نظر PDA

پلی یوریا