پلی اوره چیست و چه کاربردی دارد.؟

پلی اوره در سال های اخیر مدرن ترین تکنولوژی پوششهای محافظتی ساختمان ها ،سوله ها ،مراکز تجاری ،شیروانی ها می دانند .

یکی از ویژگی های بارز این مقاومت شیمیایی فوق العاده و همچنین مقاومت بالا در فرایند سایش و دارای انعطاف پذیری بالا ،سرعت اجرای بالا و آبندی و قیمت مناسب بودن آن باعث شده تا نسبت به بقیه مواد شیمیایی بی رقیب کند.

پلی اوره چیست ؟

پلی اوره یک نوع الاستومر است که از واکنش های ایزوسیانات و پلی آمین بدست می آید . سرعت اجرای بالای پلی اوره به دلیل واکنش ایزوسیانات با رزین ها است .پلی اوره برحسب ساختار شیمیایی خود به دو دسته تقسیم می شود .

آلیفاتیک و آرومانیک که پلی اوره آروماتیک بسیار سرسخت است و در برابر اشعه فرابنفش مقاوم نیست و رنگ و براق بودن خود را دست می دهد .اما پلی اوره آلیفاتیک در برابر اشعه فرابنفش مقاوم بوده و برای لایه های آخر بسیار مناسب است.

کاربرد پلی اوره چیست ؟

پلی اوره با توجه به مقاومت بسیار بالا و سرعت اجرای بالا در صتایع مختلف کاربرد دارد از جمله :

در صنعت ساختمان سازی ، صنعت نفت و پتروشیمی ،صنعت راه سازی ،صنعت آب و فاضلاب ، صنایع دریایی ، صنایع خودرو سازی و صنایع دفاعی و پدافند دفاعی

در صنعت ساختمان سازی:

استفاده از پلی اوره در صنعت ساختمان سازی می توان سازه های فولادی در مقابل ضربه خوردن و خوردگی و الکتریسته عایق کرد .

صنعت نفت و پتروشیمی :

در صنعت نفت و پتروشیمی برای جلوگیری از خوردگی و رسیدن آسیب های احتمالی به مخازن نگهداری مواد نفتی و پتروشیمی ، لوله های انتقال ، تاسیسات پالایشگاه ها استفاده می شود .

صنایع پتروشیمی

در صنعت آب و فاضلاب :

به دلیل این که پلی اوره اثر سویی بر آب ندارد به همین دلیل در پوشش مخازن ، کانال ها و لوله های انتقال آب استفاده می شود و همچنین پوشش پلی اوره سطح ها را آبندی می کند پس از هدر رفتن آب در طول شبکه انتقال جلوگیری می کند .

کاربرد پلی اوره بر روی لوله های آب و فاضلاب

منابع:

پلی اوره گرم
پلی اوره