عایق پشم شیشه

پشم شیشه یا فایبر گلاس (fiberglass insulation - Glass wool) مادهای است مرکب از الیاف بسیار نازک شیشه که در موارد گوناگون از جمله به عنوان عایق مورد استفاده است.

پشم شیشه از قدیمی ترین و پرمصرف ترین انواع عایق های حرارتی است و سابقه تولید آن در داخل کشور به حدود چهل سال قبل می رسد . این نوع عایق در واقع نوعی پشم معدنی است که از مذاب شیشه به دست می آید و ظاهر آن به صورت الیاف انعطاف پذیر شیشه است .

پشم شیشه از ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف ریز تولید می شود. این الیاف را به صورت رول یا پانل در آورده و برای مصرف به بازار عرضه می شوند. پشم شیشه در مقابل آتش مقاوم بوده که یکی از ویژگی های بسیار خوب آن می باشد و این عایق انواع و کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

کاربردهای پشم شیشه

-استفاده در محصولاتی که نیاز به عایق حرارتی دارند.

-استفاده در محصولاتی که احتیاج به مقاومت در برابر خوردگی دارند.

-ساخت لوله ها با مشخصات مختلف از نطر مکانیکی و هیدرولیکی برای انتقال سیالات.

-کاربرد در بیشتر پروژه های بزرگ مانند:

خطوط انتقال نفت،

خطوط فرآیندصنایع و پتروشیمی،

انتقال آب و فاضلاب شهری ،

ایجاد تونلهای شهری،

-استفاده در ورق سازی و ساخت قطعات صنعتی.

www.ipp-co.com

ویژگی های پشم شیشه


ضخامت استاندارد الیاف آن بین 3.2 الی 6.4 میکرون است . این موضوع باعث نرمی پشم شیشه و افزایش زمان حفظ خواص ارتجاعی و کاهش میزان ریزش ذرات آن می شود .

پشم شیشه از انواع عایق های حرارتی سلول باز است و می تواند رطوبت محیط را جذب نماید و در مجاورت با بخار آب (خصوصا در سطوح گرم ) تولید اسید سیلیسیک نماید . لذا اگر محافظت از آن به نحو مطلوب انجام نشود ، باکتریها و قارچها در بین الیاف آن رشد می کنند .
الیاف پشم شیشه سوزنی شکل بوده و تماس آنها با پوست باعث خراشیدگی می شود . اگر این الیاف وارد ریه شوند خارج نمی شوند و استمرار تنفس ذرات معلق آن می تواند باعث ایجاد بیماریهای تنفسی و پوستی شود .

حداکثر تحمل حرارتی پشم شیشه 550 درجه سانتیگراد است . در توسعه آتش سوزی بی اثر بوده و در مجاورت حریق گازهای سمی تولید نمی کند .
اخیرا پشم شیشه های جدیدی تولید شده است که از ترکیب مذاب دو نوع شیشه بدست می آید که تحریک پوستی آن کمتر است و نیازی به چسباننده شیمیایی برای چسباندن الیاف به هم ندارد.