فوم پلی یورتان پاششی در برج اپال توسط ایمن پوشش
اجرای پلی یورتان برروی مجتمع تجاری اپال

پلی یورتان پاششی

فوم پاششی پلی یورتان ضریب مقاومت حرارتی بالایی دارد و همین سبب شده جزء عالی ترین و مقرون به صرفه ترین عایق های ساختمانی شناخته شود .این عایق با گذشت زمان خواص خود را حفظ می کند و دچار آسیب و تغییر شکل نمی شود. لازم به ذکر است که با بکارگیری فوم پاششی پلی یورتان تا 70% از اتلاف انرژی جلوگیری می شود.
پلی یورتان پاششی از دو نوع ماده تشکیل شده است که در تفنگ مخلوط ساز دستگاه مربوطه، تحت فشار و حرارت با هم ادغام شده و حجم آن پس از چند ثانیه سریعاً به چندین برابر افزایش می یابد و به شکل فوم فشرده، منسجم و یکپارچه به ضخامت دلخواه (وابسته به میزان ماده پلی یورتان پاشیده شده) در می آید.از فوم پلی یورتان پاششی به منظور تشکیل یک سطح بدون درز و یکپارچه استفاده میشود.

مزایای پلی یورتان پاششی چیست

1- سرعت اجرا بالا
2- نفوذ ناپذیری در برابر آب و رطوبت
3- قابلیت شستشو
4- مقاومت بالا در برابر تغییرات ناگهانی دما
5- چسبندگی بالا به انواع سطوح
6- وزن سبک
و.....

انواع فوم پلی یورتان پاششی

پلی یورتان پاششی به دو نوع سلول باز و سلول بسته طبقه بندی می شود که نوع سلول باز آن، دانسیته کمتری داشته و به دلیل وجود حفره های هوا، امواج صوتی را به خوبی جذب می کند، از این رو عایق صوتی بسیار مناسبی می باشد. در مقابل، نوع سلول بسته آن که دارای دانسیته بیشتری است، عایق بسیار خوب حرارتی می باشد.

کاربرد پلی یورتان پاششی

فوم پلی یورتان به عنوان یکی از متنوع ترین مواد مصرفی در صنایع مختلف کاربرد دارد از جمله

- عایق بندی اسکلت های چوبی، آجری،آهنی،سیمانی و بتنی ساختمان ها (اعم از دیوارها و سقف ها).

- عایق بندی دستگاه های حرارتی - برودتی در صنایع و ساختمان ها، کانال های هوا، لوله های آب گرم و سرد، لوله های نفت و گاز و...

- عایق بندی جداره کلیه وسایل نقلیه از جمله: کانکس ها و کامیون ها.

- ترمیم شیروانی های سفالی، فلزی، ایرانیت ها و غیره.

سوالات متداول در زمینه سیستم عایق کاری پلی یورتان پاششی

آیا سطح موجود در صورت استفاده از عایق پلی یورتان پاششی بایستی برداشته شود؟

در اغلب موارد پلی یورتان را می توان مستقیماً به روی سطح موجود پاشید. سطح باید از کلیه مواد کثیف و آلوده پاک گردد و چنانچه نواحی زیرین بسیار کثیف و آلوده باشند، ممکن است بخش اندکی از آن برداشته شود.

چه نوع سطحی را می توان با سیستم پلی یورتان پاششی عایق نمود؟

پلی یورتان را می توان بر روی هر نوع سطحی به غیر از پلی اتیلن و تفلون استفاده کرد.

وزن پلی یورتان پاشیده شده به سطح موجود چقدر است؟

پلی یورتان پاششی بسیار سبک بوده و بسته به دانسیته آن و میزان ضخامت اجرایی بر روی سطوح، می تواند متغیر باشد.به عنوان مثال در هر متر مربع به ضخامت یک اینچ با دانسیته 40 kg/m3 به میزان 1/200 کیلوگرم مصرف می شود.

آیا سیستم پلی یورتان پاششی بر میزان عایق بندی سطوح تأثیر دارد؟

بله همین خاصیت سبب شده تا آن را تبدیل به مؤثرترین فوم عایق صوت و دما کند.

آیا عایق کاری سطوح مختلف توسط پلی یورتان پاششی در محل، هزینه بالایی دارد؟

به واسطه جلوگیری از اتلاف انرژی به میزان بسیار زیاد، سیستم عایق کاری صوت و دما توسط پلی یورتان پاششی، نه تنها هزینه خود را در طول زمان استفاده باز می گرداند، بلکه با توجه به عدم نیاز به هزینه های ترمیم احتمالی که در سایر عایق کاری ها رخ می دهد، بسیار مقرون به صرفه می باشد. همچنین سرعت بسیار بالای اجرا و صرفه جویی کم نظیر آن در وقت، هزینه های اجرایی و پیمانکاری، از دیگر مزایای این سیستم عایق کاری است.

چگونه می توان از عایق پلی یورتان پاششی نگهداری کرد؟

گرچه سطوح عایق شده با پلی یورتان پاششی در لایه میانی نیاز به ترمیم و نگهداری خاصی ندارد، لیکن در صورت بروز آسیب های بسیار شدید، پاشیدن مجدد پلی یورتان توصیه می شود.به عنوان مثال معمولاً سقف های عایق کاری شده با سیستم های پلی یورتان پاششی هر 10 تا 15 سال یک بار، بر اساس نوع و ضخامت پوشش و عوامل مخرب سقف (مانند اثرات فرسایشی باد، تگرگ، عبور و مرور روی سقف و استفاده نامناسب) مجدداً با این ترکیب پوشانده می شوند. این تجدید پوشش موجب افزایش عمر سیستم عایق کاری پلی یورتان پاششی می شود.

در چه مواردی می توان از سیستم عایق کاری پلی یورتان پاششی در سطوح مختلف استفاده کرد؟

پلی یورتان پاششی قابلیت چسبندگی بالایی به طیف وسیعی از مواد شامل سرامیک، سیمان، چوب، فلز و بتن را دارد. از آنجا که پلی یورتان وزن اندکی را به سطح اضافه می کند، لذا در ضخامت های مختلف جهت افزودن بر شیب و پر کردن نواحی فرورفته قابل کاربرد است. همچنین این سیستم ها اغلب به عنوان سیستم پوشش مجدد بر روی سطح موجود استفاده می شوند.