کاربردهای مختلف پلی یورتان

کاربردهای پلی یورتان

پوشاک

دانشمندان کشف کردند که از پلی یورتان می توان برای ساخت نخ های با کیفیت به وسیله ترکیب پلی یورتان با نایلون استفاده کرد که این امر باعث کاهش وزن و افزایش قابلیت کششی نسب به قبل برای پوشاک شده است. در طول سالیان، فوم پلی اورتان دارای پیشرفت بوده و به الیاف اسپندکس، پوشش پلی اورتان و الاستومر ترموپلاستیک توسعه یافته است.

لوازم برقی

فوم پلی اورتان یک جزء مهم در لوازم بزرگ است که مصرف کنندگان در هر روز استفاده می کنند. شایع ترین استفاده برای فوم پلی اورتان در لوازم بزرگ اسفنج سفت و محکم برای سیستم های عایق حرارتی یخچال و فریزر است. فوم پلی یورتان سفت و سخت یک ماده ضروری و مقرون به صرفه است که می تواند برای بالا بردن رتبه های انرژی مورد نیاز در یخچال و فریزر مصرف کننده استفاده شود.

خودرو

از پلی یورتان ها می توان در تمام اتومبیل استفاده کرد از جمله بدنه خودرو، سقف،صندلی ها،بخش های داخلی و ...که باعث کاهش مصرف سوخت،کاهش وزن،افزایش راحتی و افزایش مقاوت در برابر خوردگی می شود.

ساخت و ساز

خانه های امروزی متقاضی موادی با عملکرد بالا و قوی و در عین حال بسیار سبک وزن هستند؛ فوم های پلی یورتان راه حل بسیار مناسبی برای انجام این کار می باشند علاوه بر آن می توان به راحتی نصب شده و دوام بسیار خوبی دارند. پلی اورتان از طریق کاهش مصرف انرژی به حفظ محیط زیست کمک می کند. با توجه به دوام بسیار عالی،مقاومت فوق العاده و خواص عایقی پلی اورتان غالبا در ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شود.از پلی یورتان ها در بیشتر قسمت ها استفاده می شود مانند عایق کاری سقف ها،پشت بام ها،کف ساختمان،دیوار ها،درب و پنجره ها.با استفاده از فوم های پلی یورتان می توان به کاهش چشمگیر مصرف انرزی اشاره کرد.

کامپوزیت چوب

فوم پلی اورتان نقش عمده ای در مواد مدرن، مانند کامپوزیت چوب بازی می کند،در تخته های حالت دار،فیبرهای با دانسیته ی متوسط،الوارهای بلند،روکش های الوار و خرده تخته ها می توان از آن استفاده کرد.

الکترونیک

فوم پلی اورتان غالبا در صنایع برق و الکترونیک در محافظت کردن، درزگیری کردن و عایق بندی محصولات شکننده و حساس به فشار، قطعات میکرو الکترونیک، کابل های استفاده شده در زیر آب و تخته های مداری به کار گرفته می شود.

کف سازی

پلی یورتان چه به عنوان یک لایه زیرین و چه به عنوان یک پوشش روی سطح می تواند کف ساختمان را با دوام تر، راحت تر و زیباترکند. با استفاده از فوم پلی اورتان انعطاف پذیر به عنوان یک لایه زیرین فرش در ساختمان های مسکونی یا تجاری به میزان قابل توجهی باعث افزایش طول عمر فرش، محافظت از ظاهر آن، افزایش راحتی و کاهش سر و صدای محیط می شویم.

مبلمان

پلی اورتان، بیشتر به صورت فوم انعطاف پذیر، یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده در مبلمان ها می باشد. استفاده از این ماده کمک می کند تا مبلمانی با دوام تر،انعطاف پذیر تر و راحت تر داشته باشیم.

پزشکی

فوم پلی اورتان معمولا در تعدادی از کاربردهای پزشکی، از جمله ملافه بیمارستان، پرده جراحی، پانسمان زخم و انواع دستگاه های تزریق استفاده می شود. رایج ترین استفاده آنها در ایمپلنت های کوتاه مدت است. استفاده از پلی  اورتان در کاربردهای پزشکی باعث مقرون به صرفه تر شدن و همچنین افزایش طول عمر و استحکام بیشتر مواد می شود.