پلی اوره

 

معرفی پلی اوره

یک نوع الاستومر است که از واکنش ایزوسیانات و پلی آمین بدست می آید. تکنولوژی نوین پوشش های افشانه ای پلی اوره به عنوان زیر مجموعه ای از سیستم پوششی پلی یورتانی است که از مقاوم ترین نوع پوشش در جهان است  پلی اوره به دلیل ضریب بالای مقاومت مکانیکی، فیزیکی،حرارتی و شیمیایی عیب های پوشش پلی یورتان برطرف می کند و با استفاده از تکنولوژی به تولید پلیمرهای محکم ، انعطاف پذیر و مقاومت بالا می شود

پلی اوره دارای کاربرد های مختلفی است از جمله در صنعت ساختمان سازی ،صنعت نفت و پتروشیمی ، صنعت راه سازی ، صنعت آب و فاضلاب ، صنایع دریایی ،صنایع ودرو سازی ، صنایع دفاعی و پدافند دفاعی و غیره ...

 

در صنعت ساختمان سازی :

استفاده از پلی اوره در صنعت ساختمان سازی می توان سازه های فولادی در مقابل ضربه خوردن و خوردگی آتش گرفتن و الکتریسته عایق کرد . علاوه بر آن سازه های بتنی را در برابر خورگی و ضربه  در صورت استفاده از این مواد در برابر اتش عایق کرد همچنین از پلی اوره در عایق ککف ساختمان ها می توان از آن ها استفاده کرد مثلا برای عایق کف پارکینگ ها، بیمارستان، آزمایشگاها ، کارخانه های صنعتی  و کف سالن های ورزشی می توان استفاده کرد . از دیگر کاربرد های پلی اوره که در فصل زمستان بیشتر  کاربرد دارد عایق پشت بام ها ، شیروانی، سرویس های بهداشتی ، استخر است .

 

پلی اوره در صنعت ساختمان

 

 صنعت نفت و پتروشیمی :

در صنعت نفت و پتروشیمی برای جلوگیری از خوردگی و رسیدن آسیب های احتمالی به مخازن نگهداری مواد نفتی و پتروشیمی ، لوله های انتقال ، تاسیسات پالایشگاه ها استفاده می شود .

پلی اوره در صنعت نفت و پتروشیمی

در صنعت راه سازی :

از پلی اوره برای سطح تونل ها ، پایه و عرشه پل ها استفاده میشود از جمله کاربرد های قابل توجه پلی اوره استفاده آن در عرشه پل های راه آهن است .

 

در صنعت آب و فاضلاب :

به دلیل این که پلی اوره اثر سویی بر آب ندارد به همین دلیل در پوشش مخازن ، کانال ها  و لوله های انتقال آب استفاده می شود و همچنین پوشش پلی اوره سطح ها را آبندی می کند پس از هدر رفتن آب در طول شبکه انتقال جلوگیری می کند .

پلی اوره در صنعت آب و فاضلاب

در صنایع دریایی :

به دلیل اینکه اسکله ها ، دکل ها ، موج شکن ها ، و کشتی ها ، شناوره ها که بیشتر در برابر خوردگی و فرسایش که ناشی از آب دریا و نمک های محلول هستند را می توان با پلی اوره عایق نمود .

پلی اوره در صنایع دریایی

 

در صنعت خودرو سازی:

امروزه از پلی اوره در صنایع خودرو سازی به عنوان پوشش محافظتی با مقاومت ضد سایش فوق العاده در قسمت بار بند خردروهای باری و سواری استفاده می شود .

 

در صنایع دفاعی و پدافند غیر عامل :

با استفاده از به کار رفتن پوشش پلی اوره در ضخامت های بالا، می توانیم سازه را در برابر بارهای دینامیکی حاصل از انفجار، مقاوم کرد .