فوم پلی یورتان نسوز
فوم پلی یورتان نسوز

فوم پلی یورتان نسوز

پلی اورتان ابتدا در سال 1937 به عنوان جایگزین لاستیک ساخته شد.و همچنین فوم پلی یورتان انعطاف پذیر اولین بار در سال 1954 تولید شد و شروع به استفاده از مواد عایق پاشش در دهه 1960 شد . پلی اورتان یک کوپلیمر مبتنی بر ایزوسیانات است که امروزه برای بسیاری از انواع برنامه های کاربردی عایق مانند ساختمان ها ، مخازن ، استخرها ، و گیاهان زباله به دلیل مقاومت در برابر تغییرات فصلی و محیطی استفاده می شودپلی اورتان پلیمریزاسیون به دلیل واکنش شیمیایی بین مواد مایع پلی اتیلن و ایزوسیانات زمان فاز مایع مخلوط را می توان با توجه به نوع محصول انتخاب کرد. مواد پلی یورتان فوم مورد استفاده در این مطالعه در عرض یک دقیقه پس از ترکیب مواد مخلوط می شوند. به عنوان یک نتیجه از پلیمریزاسیون ،فوم می تواند در سه بعد با گستردگی خوب به وجود می آید

مقاومــت فوم پلی یورتان دربرابــرآتــش و شــعله پذیــری

فوم پلی یورتان سخت مورد استفاده از نظر استانداردهای شعله پذیری و آتش گیری در سه کلاس B2,B1 و B3 دسته بندی می شوند . کلاس B3 مواد فوم پلی یورتان از نوع شعله پذیر (معمولی ) ، کلاس B2 فوم پلی یورتان سخت از نوع خود خاموش شونده (کندسوز) و کلاس B1 فوم پلی یورتان از نوع خود خاموش کننده سریع (نسوز) هستند . همچنین نوع دیگری از فوم سخت پلی یورتان با نام فوم پلی ایزوسیونورات PIRمی باشد که کاملا در مقابل شعله مقاوم بوده و به اصطلاح فوم پلی یورتان نسوز نامیده می شود .

مزیت مقاومت فوم پلی یورتان نسبت به آتش

در برخی از موارد باید مقاومت فوم پلی یورتان نسبت به آتش افزایش یابد. یکی از رایج ترین روش های تبدیل فوم پلی یورتان به ماده ای نسوز، اضافه کردن ترکیبات هالوژنه به داخل مواد اولیه پلی یورتان است.معمولا اکثر مواد کند سوز متداول، با وجود کمک به کاهش سرعت سوختن فوم پلی یورتان، تاثیرات مخربی بر کیفیت فوم نهایی خواهد گذاشت که از جمله می توان به تغییر رنگ و تخریب کیفیت فوم در حین فرایندپخت فوم، سوختن و هیدرولیز سریع فوم در تماس با آب اشاره نمود لذا استفاده از مواد کندسوز جدید که این معایب را به حداقل برساند ضروری می باشد.فوم پلی یورتان به عنوان یک ترکیب آلی با قرار گرفتن در معرض شعله در حضور اکسیژن ( مثلث آتش) خواهد سوخت. حالت فیزیکی پلیمر پلی یورتان هم تاثیر زیادی بر سرعت سوختن خواهد گذاشت. به عنوان مثال، فوم های نرم پلی یورتان (مانند فوم مبلی) به عنوان یک فوم سلول باز، دارای مساحت سطح بالایی است که امکان نفوذ مقدار زیادی هوا ( اکسیژن) به داخل آن را فراهم می سازد که باعث سوختن و آتش گرفتن سریع فوم می گردد. به همین دلیل و به منظور کاهش سرعت انتشار شعله در فوم پلی یورتان، معمولا موادی به داخل مواد اولیه پلی یورتان اضافه می شود که اصطلاحا مواد تاخیر انداز شعله، کند کننده شعله یا بازدارنده آتش معروفند. البته گاهی به این مواد فوم نسوز نیز به اشتباه گفته می شود که همانطور اشاره شد، همچنین باید توجه داشت که انتخاب نوع و میزان مواد کند سوز بستگی به انتظارات ما و کاربرد فوم پلی یورتان دارد که در آزمایشگاه و تحت استانداردها مثلا استاندارد( B2) و شرایط خاصی صورت می پذیرد.

شرکت ایمن پوشش پاسارگاد در سال 1388 با هدف فعالیت در زمینه تولید فوم پاششی پلی یورتان و پلی یوریا تاسیس گردید و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را با همراهی مدیران و متخصصین پیموده است. شرکت ایمن پوشش پاسارگاد در راه طولانی و پر افتخار بر آن شد تا در سال های اخیر با تکیه بر اعتماد فزاینده مشتریان در سال با تولید فوم پلی یورتان نسوز که از همه جهت جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی می باشد ،گامی موثر در جهت توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان بردارد و همچنین اجرای فوم پلی یورتان نسوز نیازمند افراد باتجربه و متخصص دارد که شرکت ایمن پوشش پاسارگاد در راستای این هدف و با به کار گیری افراد با تجربه به انجام این کار می پردازد.